Međunarodna izložba fotografija na temu vode
Treći element – voda / Third element – water, 2024.
I kada bi sve na ovoj planeti izgorjelo, ostala bi voda – i u njoj iskra novog života. [1]
Čovjek je nekad živio u neposrednom kontaktu s prirodom, cijenio je i uvažavao te intenzivno promatrao. Sav se njegov život odvijao u okviru četiriju elemenata, a to su : zemlja, vatra, voda, zrak. U evolutivnoj spirali čovjek je spoznao da postoji mnogo više elemenata, dokučio neslućene znanstvene spoznaje, otišao na Mjesec i štošta još drugoga, i u tom svom hodu kroz povijest zaboravio, zanemario treći element – vodu kao osnovnu supstancu svojega života.
Svjetski mediji dnevno prenose vijesti ili o nestašici čiste vode, ili o nekim novim eko incidentima, ili pak o kataklizmama koje voda uzrokuje, a s druge strane mnogi reklamiraju i pozivaju na divljenje određenim prirodnim ljepotama koje ona iznjedri.
To je jedan od povoda da se upustimo u “inventuru” vode i svega što je uz nju vezano.
Temeljni cilj projekta je poticanje autora da u svojoj neposrednoj sredini otkrivaju prirodna bogatstva i ljepote vezane za vodu, a isto tako da detektiraju specifične ekološke situacije koje ugrožavaju naš treći element ili pak da daju neko drugo, osobno viđenje ove teme kroz medij fotografije. Ovu misiju fotografskoga propitivanja vode provodimo od 2003. godine. Dakle, dvadeset i dvije godine zaredom bavimo se interpretacijom osnovnoga životnog agensa. I svaki smo put kao organizatori iznenađeni i oduševljeni maštom i kreativnošću autora u pristupu temi vode.
I ove godine na natječaj se prijavio veliki broj autora – njih čak 168 iz sljedećih država: Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Sjeverne Makedonije, Rumunjske i Finske sa 880 fotografija. Sve prijave pregledala je selektorica, povjesničarka umjetnosti i kustosica gospođa Branka Arh koja je odabrala 100 fotografije za izložbu, a od odabranih izdvojila je najbolje fotografije i autore za nagradu i pohvale. Pored kategorije stručnoga mišljenja kustosice uveli smo i kategoriju glasanja publike koja uživo posjeti izložbu u Galeriji Principij i glasanja na Facebooku te smo na zatvaranju izložbe u subotu 13. srpnja proglasili pobjednike u svim kategorijama i dodijelili priznanja.
Borislav Božić, prof.
[1] Seneka, Rimski filozof, 4. pr. Kr. – Rim, travanj 65. po. Kr.
Tekst obrazloženja selektorice gospođe Branke Arh
TREĆI ELEMENT, VODA
Krenula bih odmah s obrazloženjem glavne nagrade. Zašto je fotografija Bujanje života Stefana Stefanovskog proglašena fotografijom izložbe? Zato što je autor čisto i jasno, lirskim jezikom boje i svjetlosti u boji razložio autentičnu i izuzetno moćnu fotografsku priču o nastajanju života, o rastu iz vode, o savršenom skladu u procesu buđenja i obnavljanja života u prirodi, o onom dahu proljeća koji svemu, životu i postojanju daje smisao. Iskazao je to mirno, profinjenom, fluidnom, gotovo akvarelnom zabilježbom plave boje vode i gustim linearnim premreženjima raslinja koje djeluje poput poetskog crteža.
DOBITNICI DIPLOME
Nastavit ću s obrazloženjem fotografija trojice autora koji su nagrađeni diplomama. Najprije, fotografija Puž Dušana Živkića: s pravom zaključujemo da je samo vrsni znalac fotografije u beskrajnoj protežnosti mora i pjeskovite obale mogao usmjeriti objektiv na sitnu, jedva zamjetljivu pojavnost puža koji iz vlažnog pijeska na obali upravo proviruje na svjetlo dana kao dokaz istinske pobjede života. A crno-bijela fotografija Divuška Dušana Grbca izražava dojmljive odnose strukturnih sažimanja i ritmova u prostoru, biranih perspektiva, zmijolika vijuganja suhozida prema središtu okruglog pojilišta, ali i nastojanje da se medijem fotografije izraze tradicijske vrijednosti. Fotografija Kupom Marija Beganovića važna je i posebna po doživljaju trenutka, po iznimnom osjećaju za ugođaj i atmosferu. Zaslužuje diplomu prije svega za artistički zapis, za čitkost jednostavne vizualne poruke i za sugestivnost situacije koju nudi kadar.
POHVALJENI
Posebno pohvaljujem: Stjepana Janekovića za sjajnu opservaciju akvarelno-crtačko-strukturalnog prizora rasta vlati trave (fotografija Vlati); Jelenu Antić za profinjenost i čistoću kadra te za prepoznavanje vrijednosti minimalističke izražajnosti (fotografija HorizonSpark); Maju Tomić za ugođajnost sfumatnog, gotovo metafizičkog svitanja s odrazima u vodi (fotografija Svitanje); Gordanu Nejgebauer za dramatičnost i napetost trenutka, gotovo osjećamo zamah veslača, njegov napor da savlada otpor vode (fotografija Veslač); Višnju Makek za odabir kadra koji nudi plavi prozor kao metaforu čežnje za poetskim prostorima (fotografija Plavi prozor); Dubravku Kanjski za vrsni strukturni zapis morskog dna (fotografija Tragovi 5); Tatjanu Travica za efektnu zabilježbu tonova boja i slojevitosti finih strukturnih odnosa (fotografija Žuti žal); Adelu Liu Rusu za mistični pejzažni prizor sa svjetlom izlazećeg sunca (fotografija Cold sunrise); Marka Buntića za impresiju s nježnom dekoracijom kapljicama vode i obrisom kapelice u pozadini (fotografija Jutarnja rosa); Marian Plaino za odabir kadra i za angažirani stav koji ističe značenje vode za opstanak života na našoj planeti (fotografija Hard life).
Još koja riječ o izložbi: od 880 pristiglih fotografija na zadanu temu izabrano je svega 100 fotografija (koliko ih se može izložiti u prostoru galerije Principij), od izloženih fotografija jedna je fotografija proglašena fotografijom izložbe, tri su fotografije nagrađene diplomama, deset fotografija je pohvaljeno. Dakle, selekcija je bila vrlo stroga i već je samo sudjelovanje na izložbi bilo priznanje autoru. Veliki broj prijavljenih potvrđuje koliko je važno u mediju fotografije propitivati inventivnost pogleda na život i svijet, mogućnosti izražavanja vlastitih stavova, iskazati jedinstvenost vlastitoga bića, sebi i drugima ukazivati na vrijednosti koje nam svakodnevicu mogu učiniti boljom, radosnijom i smislenijom.
Branka Arh