OSNOVNA ŠKOLA FOTOGRAFIJE

Fotoklub Rijeka redovito održava tečajeve fotografije pod nazivom Osnovna škola fotografije Fotokluba Rijeka

Obavezno treba popuniti  PRIJAVNICU – OSNOVNA ŠKOLA FOTOGRAFIJE  i vratiti ju na navedenu e-mail adresu

13

Što danas znači educirati se u području fotografije? Ovo pitanje nameće se samo od sebe imajući na umu sveprisutnu savršenu digitalnu tehnologiju i prateće informatičke alate. Hoću reći da, bez ikakvog fotografskog predznanja, današnji će „imatelj aparata“ napravit sasvim korektnu fotografiju. Ograničenja nema; kartice za pohranu su sve većeg kapaciteta, a aparati jednostavniji i pouzdaniji za rukovanje. U ovakvom tehničko-tehnološkom okruženju svi stječu dojam da razumiju i znaju fotografirati. Međutim, vrlo brzo, u pregledavanju namnoženih fotografskih slika dolazi do zbunjenosti, do neke vrste zamora. Dakle, mogućnosti aparata i kapacitet kartice omogućili su beskonačno «škljocanje» bez dodatnog troška. To je neka vrst zavedenosti sa suvremenom svemogućom tehnikom. Ključni moment je kada taj „zavedeni imatelj aparata“ sjedne za računalo i krene prelistavati beskonačni niz svojih snimaka i kada prođe uzbuđenje i radost prvog «čitanja», počinje kritički sagledavati snimljeni materijal i shvaćati da njegove fotografije nisu onakve kakvim ih je on zamišljao, niti onakve kako ih je vidio u trenutku snimanja – aparat ih je drugačije realizirao. I sada nastupa razočaranje i neka vrst snimateljske dezorijentacije.
Dakle, što se desilo sa svim ovim novim snimateljima? Oni nisu razumjeli fotografsku sliku kao likovno djelo i kao medij, a data im je mogućnost da naprave korektnu fotografiju u tehničkom smislu. Pored nerazumijevanja fotografije kao medija i kao likovnog djela, novi snimatelji ne razumiju niti kako funkcionira fotoaparat. Upravo na ovim važnim momentima Fotoklub Rijeka bazira svoju Osnovnu školu fotografije.