ANALOGNA FOTOGRAFIJA

SEKCIJA LJUBITELJA ANALOGNE FOTOGRAFIJE

Današnja prisutnost digitalne tehnologije sasvim je istisnula iz upotrebe sve što je analogno. U području fotografskog rada to se i dogodilo. Fotografski autor sada sjedi u svom dnevnom boravku i na PC-u radi fotografije. Ovovremeni autori nemaju dovoljno saznanja kako nastaje klasična kemijska fotografija. Doduše, još uvijek vrlo mali broj entuzijasta radi analognim postupkom fotografiju. Ne zato što odbijaju prihvatiti tehnološku evoluciju, već propituju medij i kreativni aspekt klasične kemijske obrade fotomaterijala. Sve je više mladih ljudi koje vodi znatiželja da vide i praktično probaju eksperimentirati u mračnoj komori. To nas je motiviralo, a i u duhu je naše osnovne djelatnosti kao fotografske udruge, da prikupljamo fotografsku opremu i pribor koji više nije u upotrebi. Od prikupljene opreme i pribora formirali smo muzejsku zbirku. Naprosto, želimo sačuvati sve što je civilizacijska i tehnološka pa i kulturološka povijesti, a dio je našeg fotografskog života. Zbirka je već u potpunoj muzejskoj funkciji, a ujedno nam služi kao edukativni materijal. Na tragu uvažavanja fotografskog stvaralaštva u punom formatu, a i da bi bili na usluzi svim znatiželjnicima, u okviru rada Fotokluba Rijeka osnovali smo i Sekciju ljubitelja analogne fotografije. Rad Sekcije zamišljen je u vidu susreta i problemskih razgovora vezanih za ovo područje rada. Voditelj je naš član Željko Jurčić, a pomaže mu Ivica Rajčić.
Prvi susret organizirali smo u utorak, 4. veljače u 20 sati u galeriji Principij, Pod voltun 4.
Svi ste dobro došli. Prije dolaska izvucite iz ormara svoje analogne aparate i ponesite ih. Ako vas ne zanima ovaj susret, a imate fotoopremu koja vam ničemu ne služi, donesite je i poklonite našoj zbirci. Prošećite se i naprosto razgledajte našu galeriju, njen stalni postav i trenutnu izložbu.

Predsjednik Kluba:

Evo ovako je bilo na prvom susretu